Przedsięwzięcie 1.4. Wspieranie równości szans kobiet i mężczyzn

Kolejny i ostatni typ projektu w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2029 to Przedsięwzięcie 1.4. Wspieranie równości szans kobiet i mężczyzn z obszaru objętego LSR.
Działanie przewiduje 3 typy projektów:
🟨 Podnoszenie wiedzy i świadomości osób zajmujących się edukacją i pracą z dziećmi i młodzieżą nt. stereotypów płci i specyfiki potrzeb osób różnej płci, w tym także przemocy rówieśniczej uwarunkowanej przekonaniami związanymi z płcią. W tym zakresie planowane są szkolenia dla nauczycieli, absolwentów studiów pedagogicznych poszukujących pracy i innych osób pracujących z dziećmi (animatorzy, opiekunowie dziecięcy, bibliotekarze, terapeuci, trenerzy, opiekunowie kolonijni i półkolonijni, pielęgniarki szkolne i pracujące na oddziałach dziecięcych). Przedsięwzięcie zakłada możliwość utworzenia wolnych od stereotypów płci stref, w których przebywają dzieci i młodzież oraz wykształci w osobach pracujących z dziećmi kompetencje właściwego reagowania w sytuacjach przemocowych wynikających z różnic płci.
🟧 Kluby rodzica – miejsca spotkań rodziców, zależnie od potrzeb ukierunkowane na:
🔶 wsparcie dla kobiet (wymiana doświadczeń, warsztaty motywujące, psychologiczne, coaching, kręgi wsparcia) próbujących godzić życie zawodowe z rodzinnym, wzmacniające poczucie własnej wartości i motywację do przełamywania stereotypów dot. roli kobiet i rozwoju osobistego;
🔶 wsparcie dla mężczyzn (wymiana doświadczeń, warsztaty motywujące, psychologiczne, coaching, kręgi wsparcia) próbujących przełamywać stereotypy związane z rolą mężczyzn w rodzinie i społeczeństwie, zachęcające do większego zaangażowania w obowiązki opiekuńcze.
Kluby rodzica mogą przewidywać wspólne działania dla kobiet i mężczyzn, w zakresie wskazanym powyżej. Wsparcie dla dzieci do lat trzech może mieć wyłącznie charakter towarzyszący (opieka na czas uczestnictwa opiekuna w spotkaniu w klubie rodzica).
🟩 Zwiększenie udziału oraz wzmocnienie pozycji kobiet a rynku pracy poprzez działania wspierające rozpoczęcie, utrzymanie lub powrót do zatrudnienia, takie jak: wsparcie prawne, z zakresu rozwoju osobistego, motywujące, psychologiczne, wzmacniające poczucie własnej wartości.
Zasady realizacji wsparcia ⬇️⬇️⬇️:
1️⃣ Forma realizacji: LGD Miasto Włocławek jest realizatorem projektu grantowego, a grantem jest wsparcie, którego LGD Miasto Włocławek będzie udzielać podmiotom wybranym w drodze konkursu na realizację celów wynikających z projektu grantowego. LGD ogłasza konkurs, z LGD podpisywana jest umowa.
2️⃣ Kto może ubiegać się o grant: Wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów).
3️⃣ Dla kogo: Wszyscy mieszkańcy (osoby dorosłe) z Włocławka.
4️⃣ Główne źródło finansowania: FEdKIP na lata 2021-2027 – priorytet nr 7: Fundusze europejskie na rozwój lokalny.
5️⃣ Maksymalna wartość grantu nie może przekroczyć 100 tys. zł.
Maksymalny % poziom dofinansowania UE w projekcie – 95%.
Minimalny wkład własny beneficjenta – 5%.
6️⃣ Planowany termin naboru: w 2025 roku.