BEZPŁATNA POMOC MEDIACYJNA DLA MIESZKAŃCÓW WŁOCŁAWKA
Dane projektu
Szczegółowy opis
Celem projektu jest zapoznanie 30 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, którzy znajdują się konflikcie z osobami z bliskiego otoczenia (również w sporach prawnych) oraz 30 osób z ich najbliższego otoczenia, mieszkańców Włocławka w zakresie zapoznania się z mediacją jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy nie tylko zapoznają się z zasadami i celami mediacji, ale także będą mogli skorzystać z profesjonalnej pomocy
wykwalifikowanego mediatora w celu rozwiązania swoich życiowych i prawnych problemów. Dzięki uczestniczeniu w projekcie znacznie poprawi się jakość życia mieszkańców poprzez zbudowanie dobrej komunikacji i uzyskanie satysfakcjonujących relacji z osobami z rodziny lub najbliższego otoczenia, np. z sąsiadami, a także pozwoli na poznanie i rozumienie racji i punktu widzenia drugiej strony, „zbuduje” poczucie odpowiedzialności za swoje decyzje i czyny i da możliwość naprawienia krzywdy wyrządzonej innym.
W ramach projektu będą organizowane indywidualne spotkania z każdym z uczestników projektu, na którym będą mogli zapoznać się i instytucją mediacji, a także będzie miał możliwość przedstawienia swoich problemów i kłopotów zarówno życiowych i prawnych, które mogą zostać rozwiązanie na drodze mediacji. Następnie mediator nawiąże w imieniu uczestnika kontakt z osobą lub osobami, z którymi jest on w konflikcie. Kolejnym krokiem będzie wspólne spotkanie stron konfliktu z mediatorem, który pomoże im znaleźć optymalne i satysfakcjonujące rozwiązanie problemu dla obydwu stron.
W ramach projektu przewidziana jest także spotkanie otwarte dla mieszkańców Włocławka z wykorzystaniem specjalnej prezentacji dotyczącej alternatywnych metod rozwiązywania sporów ze szczególnym uwzględnieniem mediacji.
Zadania realizowane w ramach projektu:
I ETAP: spotkania indywidualne – informacyjne dotyczące zapoznania z pojęciem, celami i zasadami mediacji, a także rozpoznanie problemów poszczególnych osób, ich diagnozowanie.
II ETAP: spotkania wspólne z drugą stroną konfliktu
- Wprowadzenie do mediacji
- Przedstawienie punktu widzenia stron ewentualna weryfikacja diagnozy i hipotezy
- Poszukiwanie rozwiązań
- Budowanie wspólnego rozwiązania
- Spisanie porozumienia
III ETAP – Inicjatywa społeczna na zewnątrz – 4 – godzinne spotkanie otwarte na temat mediacji dla mieszkańców Włocławka